Distanční vzdělávání
Právní východiska
Zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí ve školách jsou dána § 184a zákona 561/2004 Sb., školský zákon.
Důvody pro omezení přítomnosti dětí ve škole:
1. Krizové opatření vyhlášeného podle krizového zákona
2. Nařízení mimořádného opatření podle zvláštního zákona
3. Nařízení karantény podle zákona o ochraně veřejného zdraví
Ad 1) Dojde k vyhlášení krizového opatření podle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů. Krizovým opatřením je podle § 2 písm. c) krizového zákona organizační nebo technické opatření určené k řešení krizové situace a odstranění jejích následků, včetně opatření, jimiž se zasahuje do práv a povinností osob, přičemž krizovou situací je podle § 2 písm. b) krizového zákona stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu, nebo
Ad 2) Dojde k nařízení mimořádného opatření, například mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví nebo krajské hygienické stanice podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Mimořádným opatřením při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku může být právě i uzavření škol (viz § 69 ve spojení s § 80 odst. 1 písm. g), resp. s § 82 odst. 2 písm. m) zákona o ochraně veřejného zdraví). Dále může jít např. o mimořádné opatření podle zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů, nebo
Ad 3) Dojde k nařízení karantény. Nařídit karanténu může např. krajská hygienická stanice nebo poskytovatel zdravotních služeb.
Počet nepřítomných dětí
Povinnost mateřské školy začít poskytovat vzdělávání distančním způsobem, pokud dojde v důsledku výše uvedeného ke znemožnění osobní přítomnosti:
• více než poloviny všech dětí, pro které je předškolní vzdělávání povinné, z celé mateřské školy,
• více než poloviny dětí, pro které je předškolní vzdělávání povinné, na odloučeném pracovišti mateřské školy nebo
• více než poloviny dětí, pro které je předškolní vzdělávání povinné, pokud jsou v dané třídě pouze takové děti (tj. jde o třídu pouze pro děti, pro které je předškolní vzdělávání povinné).
Postačuje naplnění jedné z těchto podmínek.
Povinnost vzdělávat se distančním způsobem
Mateřská škola je povinna poskytovat vzdělávání distančním způsobem pouze dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné. Pro tyto děti i nadále trvá povinnost se omlouvat, pokud se nebudou moct např. z důvodu onemocnění vzdělávání účastnit.
V případě, že se opatření či karanténa týká pouze omezeného počtu dětí (který nepřekročí jednu polovinu dětí s povinným předškolním vzděláváním), pokračuje výuka běžným způsobem. MŠ nemá v tomto případě povinnost poskytovat vzdělávání distančním způsobem a postupuje obdobně jako v běžné situaci, kdy děti nejsou přítomné ve škole, např. z důvodu nemoci. S ohledem na organizační možnosti může MŠ poskytnout i těmto dětem výukové materiály.
Školní vzdělávací program a distanční způsob vyučování
Vzdělávání distančním způsobem škola uskutečňuje podle příslušného rámcového vzdělávacího programu a školního vzdělávacího programu v míře odpovídající okolnostem.
Je nutné přihlížet ke konkrétní situaci dítěte a také školy.
Rodičům dětí bude připravena vzdělávací nabídka na dané časové období (náměty na výukové aktivity, výtvarnou výchovu, pohybové aktivity, pracovní listy apod.) elektronicky e-mailem, dále si rodiče mohou vyzvednout materiály osobně v MŠ na místě tomu určeném = šatna dané třídy nebo se s MŠ spojí telefonicky.
Kontakt s dětmi a rodiči
Zajistí třídní učitelky.
Zajistí třídní učitelky.
Komunikační platforma
• Třídní učitelky udržují pravidelný kontakt s rodiči.
• Třídní učitelé poskytují průběžnou zpětnou vazbu dětem a rodičům.
DOPORUČENÍ PRO RODIČE PŘI DISTANČNÍM VZDĚLÁVÁNÍ
• Využijte tento čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte, nestíháte - logopedická cvičení, sebeobslužné činnosti – vázání kliček, správné držení tužky...).
• Hrajte společenské hry (dbejte na dodržování pravidel, i děti se musí naučit prohrávat).
• Povídejte si, vyprávějte, čtěte dětem každý den, vymýšlejte nové příběhy, hrajte sluchové hry, vymýšlejte slova od určené hlásky, rozdělujte slova na slabiky – vytleskávejte, hrajte „slovní fotbal“.
• Podporujte děti v samostatnosti .
• Zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, pomoc při vaření, péče o květiny, o zvířata...).
• Podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, stolování...).
• Zapojte se aktivně do hry dítěte (buďte společníkem při stavění, skládání, hraní "na něco"...).
• Společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se...
• Povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají.